کروز

تحقیق و توسعه نبض حیات شرکت‌های پیشرو در دنیا محسوب می‌شود که نقشی اساسی در طراحی و خلق محصولات جدید، به‌روزآوری و بهینه‌سازی محصولات موجود دارند. کروز به‌منظور در اختیار گرفتن بازارهای هدف که به‌دنبال کاهش قیمت تمام‌شده، کیفیت بالا و تنوع محصول است، از بدو تاسیس همواره توجه ویژه‌ای به امر تحقیق و توسعه داشته است. 

 به گزارش «اخبار خودرو​»، کشوری که بخواهد با اتکا به‌دانش فنی داخلی خودروساز شود، هیچ‌راهی جز محوریت قرار دادن تولید خود براساس تحقیق و توسعه نخواهد داشت. درهمین راستا شرکت صنایع تولیدی کروز با سه‌دهه فعالیت در زمینه تولید قطعات خودرو، در واحد تحقیق و توسعه خود اقدام به‌طراحی و بومی‌سازی بسیاری از قطعات پیشرفته خودرو کرده است. تحقیق و توسعه در این شرکت از دو واحد الکترونیک و مکانیک تشکیل شده که بالغ بر 250 نفر در زمینه پیشبرد داخلی‌سازی قطعات خودرو فعالیت دارند.
تحقیق و توسعه نبض حیات شرکت‌های پیشرو در دنیا محسوب می‌شود که نقشی اساسی در طراحی و خلق محصولات جدید، به‌روزآوری و بهینه‌سازی محصولات موجود دارند. کروز به‌منظور در اختیار گرفتن بازارهای هدف که به‌دنبال کاهش قیمت تمام‌شده، کیفیت بالا و تنوع محصول است، از بدو تاسیس همواره توجه ویژه‌ای به امر تحقیق و توسعه داشته است. 
این واحد در کروز از سال 1389 در دو بخش الکترونیک و مکانیک شروع به‌فعالیت کرد و تا امروز توانسته بسیاری از قطعات خودرو را بومی‌سازی کند. از جمله اهداف آن دربخش الکترونیک می‌توان به‌تحقیقات و طراحی سیستم‌های الکترونیکی خودرو مانند جلوآمپر، بادی‌کنترل، ایموبلایزر، ایمنی و ایربگ، مولتی‌مدیا، سوئیچ‌های الکترونیکی و.... اشاره کرد و همچنین در بخش مکانیک قطعات مربوط به‌دسته‌سیم، کنترل بدنه، چراغ، مالتی‌مدیا، جلوآمپر، نشانگرها، ریموت‌کنترل و... جهت داخلی‌سازی آن‌ها در خودروهای متفاوت است.
کروز برای ارتقای دانش فنی، کاهش هزینه‌های تولید، ‌افزایش بهره‌وری، بهینه‌سازی مواد، طراحی محصول و تغییرات مهندسی خود پروژه‌هایی به‌صورت موازی با دانشگاه‌های امیرکبیر، تهران و شریف پیش برده است و حدود 40 نفر از دانشجویان این دانشگاه‌ها در واحد تحقیق و توسعه مستقر هستند که درآینده با گذراندن واحدهای آموزشی می‌توانند جذب این واحد شوند. 
البته همانند کلیه پروژه‌های تحقیقاتی، نتیجه تحقیق و توسعه در این صنعت نیز در کوتاه مدت مشخص نمی‌شود و ممکن است ماه‌ها و یا بیش از یک‌سال زمان لازم باشد تا حاصل کار نمایان شود. کروز با درک این موضوع آینده‌نگری را اساس کار خود قرار داده و امروزه نتایج سال‌ها تلاش و فعالیت در این زمیــــــــنه دیده می‌شود.
در سال جاری کروز توانست با همت مهندسان خود و ارتباط با دانشگاه‌های مذکور به‌خودکفایی بسیاری از قطعات مانند کنترل بدنه نسل جدید تعدادی از خودروهای داخلی، مدل‌های متفاوت سوئیچ، ECU نسل جدید که دارای قابلیت‌های منحصر به‌فرد است، طراحی و ساخت اجزای مکانیکی پلت‌فرم‌های برقی کروز و بهینه‌سازی آن شامل مجموعه جعبه الکترونیکی کنترل بدنه، متعلقات مکانیکی جعبه‌الکترونیک ECU، فیوزباکس‌ها و ... دست یابد.
قطعه‌سازان همواره براساس نیاز خودروسازان اقدام به‌طراحی و تولید قطعه می‌کنند و با این وجود خودروسازان بودجه‌ای برای تحقیق و توسعه به‌آنان اختصاص نمی‌دهند. 
کروز تمام هزینه‌ها شامل تحقیقات را درمجموعه خود برای برداشتن گام‌های هرچه بیشتر درپیشرفت این صنعت به‌تنهایی تامین می‌کند. 
بخشی از بودجه هزینه‌شده در این زمینه به‌نیروی انسانی و فضایی که به او اختصاص می‌یابد، تعلق دارد و بخشی نیز به‌تجهیزات مرتبط با تحقیق و توسعه بازمی‌گردد که با وجود قیمت بسیار بالا،  باید این تجهیزات برای پیشرفت در این راستا دراختیار باشد.
از دیگر عملکردهای کروز جهت پیشبرد روند بومی‌سازی قطعات، تشکیل کمیته‌ای تخصصی با هدف بررسی نیازمندی‌ها و انتخاب پروژه‌ها و قطعات با اولویت بالاست که در این جلسات عوامل متفاوتی مانند مقرون‌به‌صرفه بودن، مواد و تجهیزات مورد نیاز و ... را امکان‌سنجی و براین اساس زمینه طراحی و تولید قطعات مورد نظر فراهم می‌شود. 
علاوه بر آن از تحریم‌ها می‌توان به‌عنوان عامل اصلی تکاپو و پیشرفت در تولید داخل بسیاری از قطعات یاد کرد؛ چرا که درکروز از تحریم‌های دوره اول در سال 91 تحقیقات اصلی آغاز شد و در دوره دوم تحریم با توجه به‌چشم‌اندازهای شرکت از منظر فنی می‌توان گفت به‌نتایج مطلوبی دست پیدا کرده‌ایم و نتیجه کار در این 7 سال، طراحی و تولید بیش از 4 هزار نوع قالب و خودکفایی قطعات متفاوت خودرویی بود که اکنون درخطوط تولید و محصولات گوناگون شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و صرفه‌جویی ارزی میلیون‌ها دلار را به‌دنبال داشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

آخرین اخبار

بین الملل