راهبردهاي كلان ايران خودرو

تغییرات مدیریتی در بزرگ‌ترین خودروساز کشور توانست تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کند؛ شاخص‌های کلیدی و مهم ایران‌خودرو با اقدام ضربتی فرشاد مقیمی از روزهای ابتدایی شهریورماه امسال روند بهبود و صعودی را در پیش گرفت و به نظر می‌رسد تا ایجاد شرایط یکنواخت و باثبات در تولید و عرضه خودرو ادامه خواهد داشت.

 به گزارش «اخبار خودرو​»،تغییرات مدیریتی در بزرگ‌ترین خودروساز کشور توانست تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کند؛ شاخص‌های کلیدی و مهم ایران‌خودرو با اقدام ضربتی فرشاد مقیمی از روزهای ابتدایی شهریورماه امسال روند بهبود و صعودی را در پیش گرفت و به نظر می‌رسد تا ایجاد شرایط یکنواخت و باثبات در تولید و عرضه خودرو ادامه خواهد داشت. در کنار آن برنامه‌های توسعه محصول و طراحی و تولید محصولات جدید نیز در دستور کار قرار دارد. مقیمی اقدامات اصلاحی مهم و سازنده‌ای را در مسیر بهبود شرایط تامین و تولید خودرو و عرضه به بازار انجام داده است. یکپارچه‌سازی فرآیند تامین و ایجاد انسجام در فعالیت‌های توسعه ساخت داخل و تامین قطعات و مجموعه‌ها ازجمله مهم‌ترین رویکردهای مدیریتی وی بوده است. وی با تدوین نقشه راه در مدیریت شبکه تامین ، بازگشت تامین و انسجام ساخت داخل در این حوزه را به‌عنوان هدف کوتاه‌مدت خود تعیین کرد و وضعیت فعلی تولید گواهی برای تحقق این هدف در ایران‌خودرو است. تدابیر مدیریت ارشد ایران‌خودرو سبب بهبود تولید در زنجیره ارزش خودرو شده و مسیر روشنی را بر صنعت خودرو کشور به ویژه گروه صنعتی ایران‌خودرو گشوده است.

    اقدامات حوزه تامین محصول
بازمعماری شبکه تامین و اجرای طرح رده‌بندی قطعه‌سازان هدف میان‌مدت و انسجام فعالیت‌های تحقیق، طراحی و توسعه خودرو و قطعات و مجموعه‌ها، هدف بلندمدت ایران‌خودرو برای دستیابی به نقطه مطلوب در شبکه تامین قطعه است. تعامل موثر و شفاف با شبکه تامین و طرح موضوع اتاق شیشه‌ای و خالی ابهام در ارتباط با قطعه‌سازان، از رویکردهای مهم و اصلی ایران‌خودرو است. در همین راستا، برگزاری جلسات مشترک با انجمن‌های قطعه‌سازی و قطعه‌سازان درخصوص مسائل مختلف نظیر استراتژی، حوزه مالی و اقتصادی، توسعه ساخت داخل و... در دستور کار قرار گرفته است. درحال‌حاضر نیز الزامات پیاده‌سازی مدل ارتباطی با تامین‌کنندگان (SRM) در شرکت ساپکو که به‌تازگی طراحی شده، در حال اجراست. راهبرد توسعه و تعمیق ساخت داخل مواد،‌ قطعات و مجموعه‌های تولیدی در ماه‌های اخیر با جدیت بسیار بالایی دنبال شده است. 
اجرای سیاست‌های وزارت صمت در برگزاری میزهای خودکفایی در کنار برنامه‌های داخلی ایران‌خودرو در تعمیق ساخت داخل و خودکفایی قطعات و همچنین همکاری با نهادهای توانمند مانند صنایع دفاعی در دستور کار قرار گرفته است و دنبال می‌شود. 
برنامه‌ریزی خودکفایی قطعات، مجموعه‌ها و مواد اولیه در سال‌های 98 و 99 با پیش‌بینی کاهش ارزبری 244میلیون یورو برنامه‌ریزی شده و با تشکیل ستاد ساخت داخل برای بررسی و پیگیری برنامه‌ها و اقدامات خودکفایی و رفع موانع و همچنین مشارکت در برگزاری میزهای خودکفایی وزارت صمت در مسیر تحقق اهداف گام برداشته می‌شود. 
درحال‌حاضر کاهش ارزبری قطعات و مواد اولیه داخلی‌سازی‌شده میزها و موارد خارج از میزها به میزان 49میلیون یورو با تولید انبوه 42 قطعه و 8 آیتم مواد اولیه محقق شده است. 
بخش اصلی دستاوردهای این بخش حاصل امضای میثاق‌نامه اتحاد و همدلی ایران‌خودرو با قطعه‌سازان برای تحقق برنامه تولید ایران‌خودرو بوده است. در همین راستا، برگزاری نمایشگاه دائمی ارائه توانمندی‌ها و نیازهای زنجیره تامین ایران‌خودرو نیز در محل شرکت ساپکو اجرا شده است.

   توسعه ساخت داخل قطعات محصول جدید
با آغاز تحریم‌های صنعت خودرو و قطع همکاری با شرکای خارجی، طراحی و تولید محصول جدید ایران‌خودرو برای مدتی به محاق رفت. در ماه‌های اخیر و در دوران مدیریت جدید ایران‌خودرو، داخلی‌سازی قطعات با فناوری بالا در محصول جدید برنامه‌ریزی شده و از تمام سازندگان معتبر و توانمند داخلی برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل آمده است. قطعات و مجموعه‌های خودرو جدید مشتمل بر 839 قطعه پروژه‌ای و مجموعه است که با همکاری تعداد 150 سازنده روند خودکفایی آن آغاز شده و تا تولید انبوه محصول ادامه خواهد یافت. 
درحال‌حاضر بخشی از قطعات داخلی‌سازی شده و بخش دیگری نیز در دست توسعه و خودکفایی است. از مهم‌ترین عوامل انگیزشی میان قطعه‌سازان، پرداخت مطالبات بوده است. مدیرعامل ایران‌خودرو با اجرای عدالت در میان زنجیره تامین و افزایش پرداخت از 30میلیارد در مهرماه به 80میلیارد تومان در دی‌ماه سبب رونق تولید در قطعه‌سازان و بازگشت به کار تعداد زیادی از نیروهای انسانی واحدهای قطعه‌ساز شده است.
   شکست رکورد تولید در ایران‌خودرو
همت زنجیره تامین و تلاش شبانه‌روزی کارگران خطوط تولید ایران‌خودرو در نهایت منتج به ایجاد رونق به خطوط تولید ایران‌خودرو و بازگشت این شرکت به روزهای اوج تولید شد. در روزهای پایانی دی‌ماه رکورد تولید روزانه در گروه صنعتی ایران‌خودرو شکست و در روز پایانی این ماه تعداد 2557 دستگاه انواع خودرو سواری و وانت تولید شد. 
در این ماه تولید نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 118‌درصدی افزایش یافت. در آذرماه نیز تولید تجاری و تحویل به بازار خودرو با ثبت عدد 51250 دستگاه شکست. 
بررسی آمار تولید نشان می‌دهد تعداد تولید مکانیکی در ایران‌خودرو از عدد 950 در هفته دوم شهریورماه به 2500‌دستگاه در دی‌ماه رسیده است. در همین حال، میزان تجاری‌سازی و عرضه به بازار محصولات نیز از 650 دستگاه در نیمه دوم شهریورماه به 2400 دستگاه در دی‌ماه دست یافته است.

   همکاری با دانش‌بنیان‌ها
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از ابتدای شروع به کار در ایران‌خودرو، رویکردی معطوف به جوان‌گرایی و توجه به دانشجویان و شرکت‌های دانش‌بنیان داشته است. «جتکو» یکی از مراکز تحقیقاتی ایران‌خودرو است که با حمایت مقیمی در آبان‌ماه سال 98 به‌عنوان شرکتی دانش‌بنیان به ثبت رسیده است. 
این مرکز که نزدیک به 170 نیروی متخصص و نخبه دانشگاهی و صنعتی را در خود جای داده، پروژه‌های توسعه‌ای دانش‌بنیان را به اجرا می‌گذارد. جوانان این مرکز طراحی پلت‌فرم اختصاصی ایران‌خودرو را در دستور کار داشته‌اند و پیشرفت‌هایی نیز در این زمینه به چشم می‌خورد. فعالیت‌های جتکو در مسیر تحقق اهداف ایران‌خودرو در رویکرد همکاری با دانش‌بنیان‌ها راهگشا خواهد بود. 
از شرکت‌های دانش‌بنیان که ایران‌خودرو از توانمندی آنان در مسیر توسعه بهره می‌گیرد، می‌توان به شرکت‌های فاطر، الکترونیک‌پردازش سبلان،‌ پارس‌سامان ایرانیان، سیال‌نیرو،‌ بلبرینگ ایمن و قالب‌های پیشرفته اشاره کرد. رویکرد جدید ایران‌خودرو طراحی مدل مناسب و پایدار اقتصادی در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان است. 
در همین راستا، نیازهای نوین خودروسازی ازجمله طراحی، تست و تولید قطعات «های‌تِک»، تولید خودروهای برقی و هیبرید و طراحی پلت‌فرم متکی بر دانش ایرانی به‌منظور حضور موثر در بازارهای صادراتی و همچنین توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی شده و ایران‌خودرو با ایجاد اتصالی پایدار میان این دو به صورت هدفمند حرکت خواهد کرد.

   فروش و خدمات پس از فروش
ساماندهی حوزه‌های مرتبط با مشتریان به ویژه ارائه خدمات پس از فروش مطلوب به مشتریان همواره موردتاکید مدیرعامل ایران‌خودرو بوده است. در ابتدای امر و در مهرماه امسال به‌منظور ایجاد هماهنگی و انسجام در این حوزه، برخی دستورالعمل‌های مرتبط با خدمات به مشتریان مورد بازنگری قرار گرفت. ادغام و یکپارچه‌سازی حوزه‌های فروش و خدمات پس از فروش ازجمله اقدامات مهم برای یکپارچه‌سازی خدمات این حوزه بوده است.
این ادغام با هدف خلق ارزش افزوده برای مشتریان با هزینه کمتر، اعمال سیاست‌های یکپارچه برای کاهش هزینه در چرخه عمر محصول و اعمال مدیریت واحد برای نظارت بر عملکرد شبکه و بهبود مستمر بوده است. کاهش هزینه‌های اداری به دلیل موازی کاری و افزایش درآمدها و بهبود کیفیت خدمات از دیگر اهداف مورد انتظار از ادغام بخش‌های فروش و خدمات پس از فروش ایران‌خودرو است. در حوزه فروش محصولات نیز به‌منظور جذب بیشتر نقدینگی و تزریق آن به خطوط تولید نسبت به مدیریت تعهدات فروش و کاهش تعهدات معوق اقدام شده است. به‌منظور افزایش رضایت‌مندی مشتریان امکان تحویل حضوری خودرو در سایت‌های تولید ایران‌خودرو نیز فراهم شده است.

   سلامت اداری، اصلاح ساختار و حاکمیت شرکتی
اصلاح و ترمیم جو بی‌اعتمادی ایجادشده نسبت به صنعت خودرو در سال‌های گذشته،‌ نیازمند اصلاحات ساختاری در سطح گروه صنعتی ایران‌خودرو بود. درهمین‌راستا، اقداماتی مانند تهیه و ابلاغ برنامه‌های سلامت اداری و شفاف‌سازی اجرایی شد. 
در همین مسیر، تطبیق شرایط گروه صنعتی ایران‌خودرو با قوانین و مقررات مرتبط در حوزه‌های حاکمیت شرکتی در دستور کار قرار گرفت و اقداماتی در زمینه بهبود شرایط انجام شد. احیای شرکت ساپکو و تلفیق فرآیند تامین با هدف تمرکز در سیاست‌گذاری‌های این حوزه ازجمله اصلاحات ساختاری بود. تجمیع حوزه خدمات فروش و پس از فروش نیز با همین هدف انجام شد.

   خروج از ماده141 و رفع موانع و محدودیت‌ها
باتوجه به افزایش زیان انباشته گروه صنعتی ایران‌خودرو و شناسایی زیان در مقطع زمانی 9ماهه سال جاری، تجدید ارزیابی دارایی‌های ایران‌خودرو به‌منظور خروج از ماده 141 قانون تجارت در دستور کار قرار گرفت و در این زمینه، کمیته‌های تخصصی تجدید ارزیابی دارایی‌ها و اصلاح ساختار مالی برای تسریع در فرآیند اجرایی تشکیل شد.  همچنین تفاهم‌نامه‌ای با مرکز وکلا،‌ کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه برای ارزیابی تمام دارایی‌های استهلاک‌ناپذیر گروه صنعتی ایران‌خودرو منعقد شده است. در این راستا، 104 شرکت تابعه و وابسته برای ارزیابی و کارشناسی به مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه معرفی شدند. بدین ترتیب، با تشکیل و ابلاغ تیم‌های کارشناسی برای ارزیابی تمام شرکت‌ها و همچنین املاک گروه صنعتی ایران‌خودرو این ارزیابی طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده اجرایی می‌شود. 

   تفاهم‌نامه‌های نوسازی
توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی ازجمله تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی ایران‌خودرو در قبال جامعه محسوب می‌شود. برهمین‌اساس در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کشور مقرر شد تا نسبت‌به توسعه و نوسازی ناوگان مینی‌بوس و اتوبوس کشور اقدام شود. 
همچنین در تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری تهران، توسعه و نوسازی ناوگان مینی‌بوس و اتوبوس تهران در دستور کار قرار گرفته است. باتوجه به ارزبری بالای واردات اتوبوس نیز مقرر شد نسبت به بازسازی اتوبوس‌های کارکرده اقدام شود. در این فرآیند اتوبوس‌های کارکرده به سطح آلایندگی و استانداردهای مصوب روز خواهند رسید. این اقدام در برخی کلان‌شهرها ازجمله اصفهان آغاز شده است. 
ایران‌خودرو در تفاهم با تاکسیرانی نیز اقدام به تحویل 6هزار دستگاه ون فوتون وانا در سه سال آینده خواهد کرد. قرارداد نوسازی 10هزار دستگاه تاکسی‌سواری و تحویل بیش از هزار دستگاه از آن تاکنون از اقدامات مهم و برجسته انجام‌شده در حوزه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی است.

   واگذاری اموال و دارایی‌های غیرمولد
ازجمله مسیرهای تامین نقدینگی تولید، حذف و واگذاری دارایی‌های غیرمولد و مازاد ایران‌خودرو است. در ماه‌های اخیر تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام شده و بخشی از آن نیز به ثمر نشسته است. تاکنون 96میلیارد تومان از اموال و دارایی‌های مازاد ایران‌خودرو واگذار شده و همچنین فرآیند واگذاری بیش از 200 ملک از مجموع املاک ایران‌خودرو نیز آغاز شده است.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
    0 0
    همه این کارها اگر به خاطر تولید پژو باشد هیچ ارزشی ندارد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

آخرین اخبار

بین الملل