کد خبر: 228012
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
خواباندن طولانی مدت خودرو

توقف و یا به اصطلاح خواباندن طولانی مدت خودرو نیازمند رعایت نکات خاصی است که با رعایت این نکات می‌تواند عمر قطعات فنی خودرو را افزایش داد.

به گزارش «اخبار خودرو​»،توقف و یا به اصطلاح خواباندن طولانی مدت خودرو نیازمند رعایت نکات خاصی است که با رعایت این نکات می‌تواند عمر قطعات فنی خودرو را افزایش داد و ایجاد فرسودگی‌هایی که در اثر عدم توجه به نکات مربوط به توقف طولانی خودرو ایجاد می‌شود را به حداقل رساند.

در کنار نکاتی که باید برای حفظ سلامتی قطعات فنی خودرو رعایت شود، توجه به حفظ سلامت بدنه، رنگ و کابین خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به شرایط فعلی و گسترش ویروس کرونا، بسیاری از ترددهای درون و برون شهری حذف شده است و بر اساس شرایط قرنطینه خانگی ممکن است بسیاری از مالکان برای مدتی طولانی از خودرو خود استفاده نکنند. امداد خودرو ایران در این نوشتار نکاتی مهم را برای رانندگانی که قصد توقف طولانی مدت خودرو خود را دارند بیان می‌کند.

نکات مربوط به حفظ سلامت خودرو در زمان توقف:

1-جای پارک مناسب بیابید یا بسازید

 بهتر است اگر قصد خواباندن خودرو برای مدت طولانی دارید، از پارکینگ سرپوشیده خشک و خنک استفاده کنید و اگر چنین امکانی فراهم نیست، از یک کاور یا چادر مخصوص استفاده کنید. قبل از کشیدن، بدنه خودرو را کاملا تمیز کرده تا بدنه خودرو از هرگونه آلودگی، فضولات پرندگان یا گل و لای که در طولانی مدت باعث پوسیدگی و آسیب دیدن رنگ خودرو می‌شود پاک شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ ماده غذایی یا فاسد شدنی در داخل کابین جا نمانده باشد. خودرو را در محلی مسطح پارک کنید. اگر خودرو مجهز به جعبه‌دنده اتوماتیک است، آن را در وضعیت پارک و اگر جعبه‌دنده دستی است، آن را در دنده یک قرار دهید. 

2-تعویض روغن و سیالات خودرو پیش از توقف طولانی

اگر برای بیش از 6 ماه قصد متوقف کردن خودرو را دارید، روغن موتور، فیلتر روغن و ضدیخ را تعویض کنید. علاوه بر این، فشار باد تایرها را نیز به طور دوره‌ای کنترل کنید.
 
3- هفته‌ای یک بار خودرو را روشن کنید

برای نگهداری بهتر خودرو در توقف‌های طولانی، هفته‌ای یک بار خودرو را روشن کنید و اجازه دهید موتور گرم شود. بهتر است به مدت 15 دقیقه با خودرو رانندگی کنید ولی اگر این امکان وجود ندارد، حتما خودرو را درجا روشن کنید تا باتری خودرو شارژ شده و جریان روغن در قطعات مختلف خودرو جاری شود. 

4-قطعات متحرک خودرو بسیار آسیب پذیرند

لازم به ذکر است که در زمان توقف طولانی خودرو، به دلیل ساکن ماندن قطعات جلوبندی، جعبه‌دنده و سایر قطعات متحرک خودرو و عدم ارتجاع و حرکت قطعات سیستم تعلیق در زمان طولانی منجر به خشک شدن قطعات لاستیکی و کاسه نمدها می‌شود. بنابراین پس از مدتی برای استفاده مجدد باید تمامی این قطعات بازرسی شوند. همچنین ممکن است با استفاده مجدد از خودرو پس از یک دوره توقف طولانی صداهای ناخوشایندی در هنگان چرخاندن فرمان و یا در زمان عبور از دست اندازها از سیستم تعلیق شنیده شود که علت آن خشک شدن این قطعات به دلیل توقف طولانی مدت است. بنابراین بهتر است در زمان توقف طولانی مدت خودرو حداقل ماهی یکبار خودرو را حرکت دهید. 

5-مراقب تایرها باشید

تایر‎هایی که به مدت طولانی استفاده نمی‎شوند مستعد فرسودگی و خوردگی هستند. دلیل این امر به خاطر تمرکز وزن خودرو بر روی یک نقطه از تایر است. 

پس از قرنطینه چه کنیم؟

برای استفاده مجدد از خودرویی که برای مدتی طولانی متوقف بوده است، لازم است تا ابتدا روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شود. زیرا عمر مفید روغن موتور خودرو حتی در صورت توقف خودرو 6 ماه است. 

پس از تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، کنترل سطح روغن ترمز، بازبینی عدم وجود نشتی در مدار ترمز که به علت فرسودگی واشرها و قطعات لاستیکی رخ می‌دهد، کنترل و در صورت نیاز تعویض روغن جعبه‌دنده، کنترل سطح اسید باتری و کنترل تمامی منافذ خودرو و حصول اطمینان از عدم وجود جانورانی که در زمان توقف خودرو می‌توانند در این قسمت‌ها لانه کنند نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مالک IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۱
    0 0
    تو ایران گنون نمیکنم کسی یه هفته بیشتر از ماشین استفاده نکنه تو قرنطینه در ضمن اگه جا و مکانی دارین میخاین ماشین رو جا بذارین و ازش بیشتر از دو هفته استفاده نکنین و امکان استارت زدن باهاش رو ندارین بهترین راه برای نگهدای باتری اضافه کردن یه باتری کوچیک به سیستم دزدگیر و قفل مرکزی هستش درحد باتری موتورسیکلت که فقط برق این قسمت (دزدگیر و سیستم های ایمنی ماشین) رو‌تامین کنه و از مدار خارج کردن کامل باتزی اصلی ماشین پیشنهاد میشه و اکر چنین شرایطی پیش اومد که نتونستین مدت زیادی استفاده نکنین از ماشین بازهم پیشنهاد میشه قبل از خوابوندن یه گازوئیل تو یه کارواش بپاشین زیر ماشین و سیستم فنر بندیش بعد از شستشو بذارین یه گوشه که شره نکنه و رو چرخا نپاشه گوزوئیل و بعد به پارکینگ منتقل بشه و اگر امکانش بود اول روغن عوض بشه درصورتی که حدود دوسه ماه ماشین استارت نخورده چون سایت و گایت و قسمتای بالایی موتور و همچنین رینگ ها کامل خشک شدن و سیلندر و سرسیلندر شدیدامستعدجام کردن و خط خوردن و خرابی هستن و اگرم امگانش بود و تعویضکار آشنا داری بیارینش تو پارکینگ چند بار پی در پی روغن موتور رو یا با ساکشن یا پیچ تخلیه خالی کنه و دوباره از بالا بریزه تو ماشین که روغن بتونه به جایجای موتور برسه نیم لیترم بیشتر ریختین توش بهتر بعد از اینکارباتری رو وصل کنید و یه استارت کوتاه بزنین و درحدی که کمی روغن چرخید خاموش کنین سپس یه بار دیگه روغن رو ازش تخلیه و دوباره بریزین توش بعد میتونین با خیال راحت استارت بزنین و بذارین کمی درجا کار کنه و کارکرد و همه چیز ماشین رو چک کنید مخصوصا آمپرها و مخصوصاتر فشار و چراغ و علایم روغن موتور چراکه تو این مدت ممکنه مجاری روغن با روغن کهنه کیپ کرده باشن و اگه بی احتیاطی کنین و چراغ و درصورت داشتن آمپر فشار روغن، فشار روغن چک نشه بی شک تو یه خرج اساسی میرین اگه آمپر فشار نداره از بالا به دریچه روغن نگاه کنین کمپرس و فشار موتور و همچنین پاشیدن و رقص روغن اون بالا معلوم باشه این نشانه سلامت سیستم روغنه آب و روغن بعد از توقف طولانی یه ربع که ماشین کار کرد چک بشه اگه ایرادی نداشت و آمپرا سر جاشون بودن این ماشین آماده حرکته توصیه میشه تمامی روغنها و فیلترها و صافی ها حتی الامکان در اولین استارت تعویض بشه اون باتری کمکی برای دزدگیر هم کار دزدگیرس با امید موفقیت یا حق

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

آخرین اخبار

بین الملل