احتکار خودرو

در پی انتشار شایعاتی مبنی بر دپوی خودرو توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو، صبح دیروز مدیرکل بازرسی و مدیرکل حقوقی وزارت صمت از پارکینگ خودروهای دارای کسری این خودروساز بازدید کردند.

به گزارش «اخبار خودرو»،در پی انتشار شایعاتی مبنی بر دپوی خودرو توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو، صبح دیروز مدیرکل بازرسی و مدیرکل حقوقی وزارت صمت از پارکینگ خودروهای دارای کسری این خودروساز بازدید کردند. در این بازدید، توضیحات لازم در خصوص هر یک از خودروها و تعداد قطعات کسری، توسط قائم‌مقام مدیرعامل در بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش و نیز مدیر مونتاژ ایران‌خودرو، به صورت مبسوط ارایه شد. 
غلامرضا صارمیان، مدیرکل بازرسی وزارت صمت با اشاره به بازدید صورت‌گرفته، عنوان کرد: «دفتر بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت حسب وظایف ذاتی خود مکلف است هم به گزارش‌هایی که در فضای مجازی درباره شرکت‌های خودروسازی منعکس می‌شود و هم به شائبه اقدام به احتکار خودرو توسط خودروسازها رسیدگی کند، به همین دلیل حسب دستور مقام عالی وزارت‌خانه، امروز از این شرکت خودروساز بازدید به عمل آوردیم.
   عمده مشکلات به دلیل کسری قطعات است
صارمیان با بیان اینکه با توجه به توضیحات مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و بازدید میدانی از شرکت و محل دپوی خودروها، این مساله برایمان محرز شد که موضوع احتکار منتفی است، اظهار کرد: «عمده مشکلات به دلیل کسری قطعات خودرو است که در این باره گزارش لازم منعکس خواهد شد.» وی ضمن اشاره به تعهد مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو به تسریع در تامین قطعات، تکمیل خودروها و انجام تعهدات به مشتریان، اظهار امیدواری کرد پس از ارایه این گزارش، مشکلات کسری قطعاتی که ناشی از توقف در گمرک است، با همراهی و کمک گمرک جمهوری اسلامی، در ترخیص کالاها رفع شود. مدیرکل بازرسی وزارت صمت در ادامه با اشاره به مشکلات ناشی از تخصیص ارز در خرید قطعات نیز خاطرنشان کرد: «موضوع تخصیص ارز در ارتباط با بانک مرکزی است که وزارت صمت در جهت رفع مشکل، آن را دنبال خواهد کرد.»

   خودروهای ناقص با تکمیل قطعات روانه بازار می‌شود
چهارشنبه هفته گذشته نیز در همین راستا، مدیرعامل سایت ایران‌خودرو مازندران (خزر) در پی انتشارتصاویر پارکینگ این سایت تولیدی دربرخی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ضمن رد شائبه هرگونه احتکار در این سایت تولیدی گفته بود: «2هزار دستگاه خودرو دارای کسری قطعه با فناوری پیشرفته در این سایت وجود دارد که با تامین قطعات این خودروها تکمیل و تحویل مشتریان می شود. این در حالی است که در همین بازه زمانی سال گذشته حدود ۶هزار دستگاه خودرو ناقص در کف کارخانه وجود داشت.» سید امید حسینی‌نژاد افزوده بود: «اگر محدودیت‌های ترافیکی در استان در زمان مسافرت‌های تابستانی نباشد، شاهد افزایش ارسال خودروهای تولیدی این سایت به مشتریان خواهیم بود.» به گفته وی، تا آماده‌شدن پلاک و مدارک خودرو توسط پلیس راهور ناجا و همچنین از زمان تجاری‌سازی تا بارگیری یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ روز نیاز است. بر این اساس، اگر خودرو ناقص هم وجود نداشته باشد، تعدادی از خودروها در پارکینگ‌ها متوقف هستند .

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

آخرین اخبار

بین الملل