محدوده طرح ترافیک

احتمال لغو طرح «زوج‌وفرد» از سال آینده قوت گرفته است و در صورت تصویب شورای ترافیک تهران، این طرح حذف و تبدیل به حلقه دوم طرح ترافیک می‌شود.

به‌گفته مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه‌فنی، طرح زوج‌وفرد دیگر ابزار لازم برای کنترل آلودگی هوای شهر تهران نیست و حتی می‌توان گفت طرح  اشتباهی بوده و معضل آلودگی هوا را به شدت بغرنج کرده است.

به گزارش «اخبار خودرو»، در چند سال گذشته که طرح LEZ در تهران اجرایی شده است، بارها زمزمه لغو طرح زوج‌وفردهم شنیده شد اما تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است. چند سال قبل شورای ترافیک تهران و شورای شهر تهران تصمیم گرفتند در صورت موفقیت‌آمیز بودن طرح‌ترافیک، این طرح به محدوده زوج‌وفرد نیز گسترش پیدا کند. حال دیروز معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران خبر از احتمال لغو طرح زوج‌وفرد در سال آینده داد. 

به‌گفته محسن پورسیدآقایی در صورت تصویب شورای ترافیک تهران، طرح زوج‌وفرد حذف و تبدیل به حلقه دوم طرح‌ترافیک می‌شود. معاون شهردار تهران گفته است مطالعات ملغی شدن طرح زوج‌وفرد درحال انجام بوده و این مطالعات نشان می‌دهد برای کاهش آلودگی هوا لازم است که طرح زوج‌وفرد ملغی شود.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران درباره جزئیات لغو طرح زوج‌وفرد توضیح داده است که پلاک خودرو دیگر ملاک تردد در محدوده نیست و همه خودروها با هر پلاکی می‌توانند آزادانه تردد کنند اما هزینه ورود به حلقه دوم طرح‌ترافیک یا همان محدوده زوج‌وفرد یک‌سوم هزینه طرح‌ترافیک خواهد شد. البته شهرداری تهران برای ساکنان این محدوده مانند طرح‌ترافیک تدابیر خاص اندیشیده است و برای تردد ساکنان تخفیف‌های خاصی را در نظر خواهد گرفت.

جلوگیری از چند خودرویی شدن مردم

سیدنواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه‌فنی شهر تهران به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «در دوره قبلی مدیریت شهری بارها موضوع لغو طرح زوج‌وفرد مطرح شد اما  این موضوع به تصویب وزارت کشور آن دوره نرسید و شهرداری آن زمان علاقه‌ای به اجرای آن نداشت. اما نکته مهم این که این طرح کاملا کارشناسی شده است و پشتوانه علمی و زیست‌محیطی دارد. درواقع طرح زوج‌وفرد دیگر ابزار لازم برای کنترل آلودگی هوای شهر نیست و حتی می‌توان گفت که طرح  اشتباهی بوده و در بلندمدت آلودگی هوا را کاهش نداده است.»

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه‌فنی شهر تهران با اشاره به دو خودوریی بودن برخی افراد برای تردد در این محدوده توضیح داد: «درحال‌حاضر دچار بحران شده‌ایم، مردم برای این که در محدوده طرح زوج‌وفرد تردد کنند، دو خودرویی شده‌اند.»

در سال‌های گذشته این طرح سبب شد مردم به سمت خرید خودرو ارزان  اما پلاک مخالف گرایش پیدا کنند و درواقع دو خودرو با پلاک زوج‌وفرد داشته باشند. این اتفاق باعث شد تعداد خودروها در شهر تهران افزایش یابد و مردم نیز به جای این‌که خودرو باکیفیت بخرند، دو خودرو بی‌کیفیت خریداری می‌کنند و این امر معضل آلودگی هوای تهران را به شدت بغرنج کرده است.»

به‌گفته حسینی‌منش، لغو طرح زوج‌وفرد و تبدیل شدن این محدوده به حلقه دوم طرح‌ترافیک سبب خواهد شد از چند خودرویی شدن مردم جلوگیری و کیفیت خودروها نیز بهتر شود.

برچسب‌ها

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  1 0
  ممنون که حضرات بفکر جیب مردم هستن و هر روز یه نقشه ای برا خالی کردن جیب ملت میکشن!!!! خود آقایون که ماشالله با حقوق های آنچنانی و ماشین های دولتی و تردد از خط ویژه،، بفکر کارگر و کارمند نیستن که چطور باید این پول های زور رو پرداخت کنن.. انشالله از سال 1400 برای تنفس در تهران هم طرحی آماده میشه و روزانه بابت هوایی که استنشاق میکنیم مبلغی روی قبض آب یا برق محاسبه میکنن.... آخه اینم شد مملکت داری؟؟؟؟؟
 • داود AE ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  1 0
  سلام اگه طرح زوج وفرد ازاول اشتباه بود که حتماهمینه چرا حذف نمیشه چراباتغییر نام به حلقه دوم طرح ترافیک وپولی شدن تردد خودروها فکرمیکنید هواآلوده نمیشه و کیفیت خودروهای داخلی بهترمیشه طرح ترافیک ازپنج عصر به هفت افزابش پیداکرد چه منفعتی برای مردم داشت که حالا فکر طرح زوج وفرد افتادن باتشکر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

آخرین اخبار

بین الملل