باتوجه به‌این‌که خودرو شما از سیستم ‌سوخت‌رسانی کاربراتوری برخوردار است، باید گفت چنین سیستمی که مکانیکی محسوب می‌شود نیاز به‌بررسی بیش‌تری دارد.

به گزارش «اخبار خودرو»،باتوجه به‌این‌که خودرو شما از سیستم ‌سوخت‌رسانی کاربراتوری برخوردار است، باید گفت چنین سیستمی که مکانیکی محسوب می‌شود نیاز به‌بررسی بیش‌تری دارد. اما ریپ زدن می‌تواند چهار ‌علت عمده داشته باشد. 1- تنظیم نبودن سیستم‌های سوخت‌رسانی و جرقه‌زنی. بنابراین ابتدا باید سیستم سوخت‌رسانی خودرو که همان کاربراتور است مورد بررسی قرار گیرد و اگر اختلالی در روند ارسال سوخت به‌سیلندرها به‌وجود آمده باشد، سبب ریپ زدن موتور می‌شود.
دراین صورت باید سطح سوخت موجود در کاربراتور را که دربخش پیاله آن به‌واسطه شناورها تنظیم می‌شود، مورد بررسی قرار داد. دواقع با درنظر گرفتن کارکرد مکانیکی شناور و تنظیم سطح سوخت، ممکن است به‌دلیل کارکرد بسیار بالا، این قطعه مکانیکی معیوب شده باشد و سطح سوخت تنظیم نباشد و منجر به‌ریپ زدن شود که برای رفع مشکل باید شناور تعویض شود و اگر با تعویض شناور مشکل برطرف نشد، باید دهانه کاربراتور شست‌وشو داده شود و پس از آن سوزن ژیگلور تمیز یا در صورت نیاز و خرابی تعویض شود.
2- اگر در ورودی هوا برای مکش موتور هرگونه نشتی ایجاد شود، در روند کاری موتور تاثیر بسزایی دارد و در این صورت باید مانیفولد ورودی به‌موتور را بررسی کرد؛ چراکه احتمالا به‌دلیل شُل بودن پیچ یا اتصالات مربوطه، نشتی در هوای ورودی به‌وجود آمده که با محکم کردن اتصالات و پیچ مربوط به‌مانیفولد می‌توان مشکل را
برطرف کرد.
3- همان‌طور که اشاره شد سیستم جرقه‌زنی در کنار سیستم سوخت‌رسانی در عملکرد صحیح موتور نقش موثر و چشمگیری دارد.
بنابراین هرگونه اشکال در هر یک از این سیستم‌ها می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی همچون ریپ زدن و عدم کشش مناسب و کارکرد نامناسب موتور شود. با این تفاصیل با توجه به‌این‌که سیستم جرقه‌زنی خودرو شما از نوع چکش‌برق است، اگر چکش‌برق دلکو معیوب شده باشد، می‌تواند سبب ریپ زدن موتور شود.
در این حالت برای رفع مشکل باید چکش‌برق دلکو تعویض شود. درعین حال اگر با تعویض چکش‌برق همچنان مشکل وجود داشته باشد، در این زمان باید وایرهای شمع را نیز بررسی کنید؛ چراکه احتمال دارد وایرها به‌اصطلاح ضعیف کار کنند و قدرت جرقه را کاهش دهند. بنابراین باید وایرهای شمع نیز تعویض
شوند.
4- قطعه‌ آخر سیستم جرقه‌زنی شمع است و اگر این قطعه به‌دلیل کارکرد بالا معیوب شده باشد، باید آن را بررسی و تعویض کرد. چراکه ممکن است پلاتین شمع یا فاصله دهانه آن معیوب شده باشد یا به‌دلیل شکستگی بخش سرامیکی شمع، به‌اصطلاح برق‌دزدی به‌وجود آید و قدرت لازم برای جرقه‌زنی ایجاد نشود.
درچنین حالتی باید شمع‌ها با نمونه‌ای که مناسب پیشرانه خودرویتان است، تعویض شود. اما به‌گوش رسیدن صدای تقه از قسمت میانی خودرو با در نظر داشتن این موضوع که خودرو شما دیفرانسیل‌عقب است، تنها به‌لقی اتصالات میل‌گاردان مربوط می‌شود و به‌عبارت دیگر اگر لقی میان اتصالات گاردان و به‌ویژه بلبرینگ بیش از حد استاندارد باشد، صدای تقه‌مانندی ایجاد می‌شود که برای رفع آن باید بلبرینگ تعویض و اتصالات گاردان
تنظیم شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

آخرین اخبار

بین الملل